A particle (mass = 5.0 g, charge = 40 mC) moves in a region of space where the electric field is uniform and is given by Ex = 2.5 N/C, Ey = Ez = 0. If the velocity of the particle at t = 0 is given by vy = 50 m/s, vx = vz = 0, what is the speed of the particle at t = 2.0 s?
A. 81 m/s
B. 72 m/s
C. 64 m/s
D. 89 m/s
E. 25 m/s
Answer: C
You might also like to view...
In its ________ stage, the new protostar's solar winds will form bi-polar jets as the star's magnetic field intensifies
Fill in the blank(s) with correct word
Oxygen molecules are 16 times more massive then hydrogen molecules. At a given temperature, the average molecular kinetic energy of oxygen, compared to hydrogen
A. is greater. B. is less. C. is the same. D. more data is required to answer correctly
The absolute magnitude of a star is its brightness as seen from a distance of:
A) one million kilometers. B) one astronomical unit. C) one light year. D) ten parsecs. E) 10 light years.
How does the heat Jupiter radiates compare to the energy it receives from the Sun?
A) They are equal, as you would expect for a highly reflective planet. B) Jupiter's dark belts absorb most of the solar radiation, so it is cooler in the infrared. C) Jupiter radiates back into space about twice the energy it gets from the Sun. D) Jupiter is a brown dwarf, about a hundred times less luminous than the Sun. E) Jupiter is a red dwarf, about a tenth the Sun's luminosity.