Calculate the unit price. Round to the nearest cent, if necessary.$11.25 for 4.5 yards of trim

A. $15.75 per yard of trim
B. $1845.28 per yard of trim
C. $6.75 per yard of trim
D. $2.50 per yard of trim


Answer: D

Mathematics

You might also like to view...

Find the inverse of the function.f(x) = 7x3 + 6

A. f-1(x) =  - 6
B. Not a one-to-one function
C. f-1(x) = 
D. f-1(x) = 

Mathematics

Combine the following, if possible.18 + x

A. 18x
B. 19x2
C. 18x2
D. 19x

Mathematics

Find the variation equation for the variation statement.z varies jointly as y and the cube of x; z = 160 when x = 2 and y = -4

A. y = 5x3y B. y = -5xy3 C. y = -5x3y D. y = 5xy3

Mathematics

Match the equation to its graph.y = 4x + 6

A.

B.

C.

D.

Mathematics