Calculate the unit price. Round to the nearest cent, if necessary.$11.25 for 4.5 yards of trim
A. $15.75 per yard of trim
B. $1845.28 per yard of trim
C. $6.75 per yard of trim
D. $2.50 per yard of trim
Answer: D
Mathematics
You might also like to view...
Find the inverse of the function.f(x) = 7x3 + 6
A. f-1(x) = - 6
B. Not a one-to-one function
C. f-1(x) =
D. f-1(x) =
Mathematics
Combine the following, if possible.18 + x
A. 18x
B. 19x2
C. 18x2
D. 19x
Mathematics
Find the variation equation for the variation statement.z varies jointly as y and the cube of x; z = 160 when x = 2 and y = -4
A. y = 5x3y B. y = -5xy3 C. y = -5x3y D. y = 5xy3
Mathematics
Match the equation to its graph.y = 4x + 6
A.
B.
C.
D.
Mathematics