P = 600,000(0.10)(P/F,10%,2) + 1,350,000(0.10)(P/F,10%,5) = 60,000(0.8264) + 135,000(0.6209) = $133,406

What will be an ideal response?


P = 12,000(P/A,10%,9)(P/F,10%,1)
= 12,000(5.7590)(0.9091)
= $62,826

Trades & Technology

You might also like to view...

Why are arid desert plants compatible with interiorscaping? Explain the characteristics that make them

suitable, and give at least one example of an interior site that would work well for this type of plant.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

___________________ turn the electrical energy from the radio receiver amplifier into acoustical energy.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology

Which of the following is a general-purpose thread for holding purposes, designated NC?

a. Course thread b. Fine thread c. 8-pitch thread d. 12-pitch thread e. 16-pitch thread

Trades & Technology

The type of projection used on an engineering drawing is indicated on the drawing sheet by showing a(n) _________________________ symbol.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology