Neilsen Cookie Company sells its assorted butter cookies in containers that have a net content of 1 lb. The estimated demand for the cookies is 1,000,000 1-lb containers. The setup cost for each production run is $500, and the manufacturing cost is $.50 for each container of cookies. The cost of storing each container of cookies over the year is $.40.
?
Assuming uniformity of demand throughout the year and instantaneous production, how many containers of cookies should Neilsen produce per production run in order to minimize the production cost?
?
Hint: Show that the total production cost is given by the function .
?
Then minimize the function C on the interval (0, 1,000,000).
?
A. 50,000
B. 45,000
C. 40,000
D. 65,000
Answer: A
You might also like to view...
Provide an appropriate response.It can be shown that an ellipse with foci (c, 0) and (-c, 0), where the sum of the distances from any point of the ellipse to the two foci is 2a, has the equation
+
= 1. Use this result to find an equation of an ellipse with foci (3, 0) and (-3, 0), where the sum of the distances from any point of the ellipse to the two foci is 12.
A. +
= 1
B. +
= 1
C. +
= 1
D. x2 + y2 = 144
Find the square root, rounded to hundredths if necessary.
A. 6.39 B. 2.53 C. 2.54 D. 2.56
Provide an appropriate response.To factor the polynomial ax2 + bx + c with FOIL, you first find possible factors for and for
.
A. ax2; b B. b; c C. ax2; c
Find the nonreal complex solutions of the equation.-5x2 - 4x - 4 = 0
A.
B.
C.
D.