Given the following hypothetical data where C = $3,000; I = $1,200; G = $2,000; X ? M = ?$500; depreciation = $200; transfer payments = $800, net domestic product is _____.
a. $5,500
b. $5,700
c. $6,200
d. $6,400
e. $6,900
Answer: a. $5,500
You might also like to view...
Which of the following statements is true of both pollution permits and corrective taxes?
a. Both policies internalize the externality of pollution. b. Both policies require firms to pay for their pollution. c. Both policies lead to the establishment of an equilibrium price of pollution. d. All of the above are correct.
Suppose studies showed that only 15 percent of all teens wear their bike helmets while riding their bikes. If policymakers wish to have more teens wear their bike helmets, they should:
A. not inform teens of the social norm. B. Informing them of the social norm will have no impact on their individual situation. C. inform teens of the social norm. D. The statistic is likely to influence their personal decision, but it is impossible to predict in what way without more information.
In order for a country to achieve more consumer goods in the future, it must
A. allocate more resources toward investment today. B. devote more resources toward consumer goods today. C. have a faster economic growth rate in the future. D. devote more resources to consumer goods in the future.
By hedging with futures, buyers and sellers are eliminating basis futures price level risk and assuming level risk.
a. true b. false