Air has a pressure of 200 kPa, and occupies a volume of 0.25 m3. Determine the mass of the air present, assuming ideal gas behavior, for air temperatures of
(a) 25°C
(b) 100°C
(c) 250°C
(d) 500°C
Given: P = 200 kPa; V = 0.25 m3
What will be an ideal response?
The ideal gas law gives m = PV/RT
For air, R = 0.287 kJ/kg-K
(a) m = (200 kPa)(0.25m3)/(0.287 kJ/kg-K)(25 + 273)K = 0.585 kg
(b) m = (200 kPa)(0.25m3)/(0.287 kJ/kg-K)(100 + 273)K = 0.467 kg
(c) m = (200 kPa)(0.25m3)/(0.287 kJ/kg-K)(250 + 273)K = 0.333 kg
(d) m = (200 kPa)(0.25m3)/(0.287 kJ/kg-K)(500 + 273)K = 0.225 kg
You might also like to view...
Southwestern Moving and Storage wants to have enough money to purchase a new tractor-trailer in 3 years. If the unit will cost $250,000, how much should the company set aside each year provided the account earns 9% per year?
What will be an ideal response?
If the air inlet to a centrifugal fan is restricted:
A) The fan operation will be unaffected. B) The fan motor current draw will decrease. C) The fan motor current draw will increase. D) The fan RPM will decrease.
Oscillations are likely to occur in a fast-acting application, such as in a flow control system, if the derivative mode is used.
Answer the following statement true (T) or false (F)
As applied to drawings, ____ denotes repetitive or random deviations from a nominal (specified) surface.
A. surface detail B. surface reference C. surface texture D. surface scale