Use a proportion to solve the problem.If 3 sandwich rolls cost $0.27, how much will 12 rolls cost?
A. $1.08
B. $2.08
C. $2.81
D. $0.81
Answer: A
Mathematics
You might also like to view...
Change the equation to quadratic form and solve it by any method. Give the sum of the two solutions of the equation.
?
A. -20 B. -19 C. -8 D. -9 E. -7
Mathematics
Perform the row operation(s) on the given augmented matrix.R2 = -2r2 + r1
A.
B.
C.
D.
Mathematics
Use the distributive property to remove parentheses and write the product as a sum. Simplify if possible.-(9x + 4)
A. -9x - 4 B. 9x - 4 C. -9x + 4 D. 9x + 4
Mathematics
Solve using the elimination method. Use a graphing calculator to check your answer. 5x + 6y = -5 2x + 3y = -5
A. (5, -5) B. (5, -4) C. (4, -4) D. No solution
Mathematics