Suppose the daily demand for Coke and Pepsi in a small city are given by QC = 90 - 100PC + 400(PP - PC) and QP = 90 - 100PP + 400(PC - PP), where QC and QP are the number of cans Coke and Pepsi sell, respectively, in thousands per day. PC and PP are the prices of a can of Coke and Pepsi, respectively, measured in dollars. The marginal cost is $0.45 per can for both Coke and Pepsi. What is Coke's best response function?
A. QC = 200PP - 67.5
B. QC = (90 + 400PP) - 500PC
C. PC = 0.315 + 0.4PP
D. PC = (0.18 + 0.8PP) - 0.002QC
C. PC = 0.315 + 0.4PP
You might also like to view...
If a consumer in UK buys a camera from a manufacturer in the U.S., everything else remaining unchanged, ________
A) the UK's net factor payment from abroad will fall B) there will be a deficit in U.S.'s financial account C) the U.S.'s net exports will increase D) the U.S.'s net transfer payment will increase
When the government contributes to a public good, private contributions will fall.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Refer to the scenario above. If they are the only bidders in the auction, Bill will continue to bid as long as bidding is below ________
A) $420 B) $210 C) $500 D) $625
If a nation produces more than it spends what do we know about: A. its net exports? B. its net capital outflow? C. its saving in relation to its domestic investment?