The total kinetic energy of a baseball thrown with a spinning motion is a function of:

a. its linear speed but not rotational speed. c. both its linear and rotational speeds.
b. its rotational speed but not linear speed. d. neither its linear nor rotational speed.


C

Physics & Space Science

You might also like to view...

A particle (charge = +2.0 mC) moving in a region where only electric forces act on it has a kinetic energy of 5.0 J at point A. The particle subsequently passes through point B which has an electric potential of +1.5 kV relative to point A. Determine the kinetic energy of the particle as it moves through point B

a. 3.0 J b. 2.0 J c. 5.0 J d. 8.0 J e. 10.0 J

Physics & Space Science

Mercury is to be evaporated at 317°C in a furnace. The mercury flows through a 25.4 mm BWG No. 18 gauge 304 stainless-steel tube, that is placed in the center of the furnace. The furnace cross section, perpendicular to the tube axis, is a square 20 cm by 20 cm. The furnace is made of brick having an emissivity of 0.85, and its walls maintained uniformly at 977°C. If the convection heat transfer coefficient on the inside of the tube is 2.8 kW/(m2 K) and the emittance of the outer surface of the tube is 0.60, calculate the rate of heat transfer per meter of tube, neglecting convection within the furnace.

GIVEN
Mercury flow through a tube in the center of a furnace
Mercury temperature (Tm) = 317°C = 590 K
Tube specification: 25.4 mm BWG no 18 gauge stainless steel
Furnace cross section is 20 cm x 20 cm = 0.2 m x 0.2 m
Furnace emissivity (Tube specification: 25.4 mm BWG no 18 gauge stainless steel
Furnace wall temperature (T2) = 977°C = 1250 K
Tube interior heat transfer coefficient (hci) = 2800 W/(m2 K)
Tube exterior emissivity (?1) = 0.602) = 0.85
FIND
The rate of heat transfer per meter of tube
ASSUMPTIONS
Steady state
Convection within the furnace is negligible
SKETCH

the Stephan-Boltzmann constant

for 25.4 mm 18 BWG tubes
Inside diameter (Di) = 22.9 mm= 0.0229 m
Outside diameter (Do) = 25.4 mm = 0.0254 m
for type 304 stainless steel,the thermal conductivity (ks) = 14.4 W/(m K)

Physics & Space Science

You are asked to select a polymer for a design where the temperature could vary between 0°C and 100°C, and it is desired that the polymer’s mechanical properties should not significantly change over this temperature range. What type of polymers would you initially investigate for this design, and why would you make this selection?

What will be an ideal response?

Physics & Space Science

Our universe will end in a big crunch

Indicate whether the statement is true or false

Physics & Space Science