A hydrogen atom is excited to the n = 10 stated. It then decays to the n = 4 state by emitting a photon which is detected in a photographic plate. What is the frequency of the detected photon?
The lowest level energy state of hydrogen is -13.6 eV. (h = 6.626 × 10-34 J ? s,
1 eV = 1.60 × 10-19 J)
A) 3.46 × 1014 Hz
B) 0.865 × 1014 Hz
C) 1.27 × 1014 Hz
D) 4.05 × 1014 Hz
E) 1.73 × 1014 Hz
Answer: E
You might also like to view...
The electric field in a region of space is given by Ex = (3.0x) N/C, Ey = Ez = 0, where x is in m. Points A and B are on the x axis at xA = 3.0 m and xB = 5.0 m. Determine the potential difference VB ? VA
a. ?24 V b. +24 V c. ?18 V d. +30 V e. ?6.0 V
Describe the kind of observations that have led astronomers to believe that supermassive black holes lie at the center of many galaxies
What will be an ideal response?
The Moon's redness during a lunar eclipse is due to
A) light of lower frequencies reflected from the Moon. B) excess infrared radiation. C) an optical illusion. D) refracted light from Earth's sunrises and sunsets. E) none of the above
Younger stars have more heavy elements because
a. old stars destroy heavy elements as they age. b. young stars burn their nuclear fuels faster. c. the heavy elements were made in previous generations of stars. d. heavy elements haven't had time to settle to the core of these younger stars. e. all of these