Moozi Dairy Products processes and sells two products: milk and butter. Last year, Moozi budgeted $1,200,000 of fixed manufacturing overhead and chose a denominator level of activity of 80,000 machine-hours. Each unit of milk at Moozi has a standard of 0.1 machine-hours and each unit of butter has a standard of 0.08 machine-hours. Last year, Moozi processed 560,000 units of milk and 340,000 units of butter. Moozi's total fixed manufacturing overhead incurred last year was $1,256,000. Actual machine-hours incurred for the year were 82,000. Moozi applies manufacturing overhead to its products on the basis of standard machine-hours.Required:Compute Moozi's fixed manufacturing overhead variances for last year.
What will be an ideal response?
Budget variance = Actual fixed overhead - Budgeted fixed overhead
= $1,256,000 - $1,200,000 = $56,000 U
Volume variance = Budgeted fixed overhead - Fixed overhead applied to work in process
= $1,200,000 ? {[(560,000 units of milk × 0.1 MH per unit of milk) + (340,000 units of butter × 0.08 MH per unit of butter)] × ($1,200,000/80,000 MHs)}
= $1,200,000 - {[(56,000 MHs) + (27,200 MHs)] × $15 per MH}
= $1,200,000 - {83,200 MHs) × $15 per MH}
= $1,200,000 - $1,248,000
= $48,000 F
You might also like to view...
Direct sales are not an attractive method for selling products to consumers
Indicate whether the statement is true or false
Which of the following is a tool commonlyused in descriptive statistics?
a. Mean b. Standard deviation c. Variance d. Stem and leaf diagrams e. All of the above
Shannon orally agrees to buy 500 telephone answering machines from Thomas for $25,000 . Thomas delivers 300 answering machines to Shannon, who receives and accepts them. Which of the following is correct with regard to this transaction?
a. Shannon can enforce the contract for the additional 200 machines. b. The contract is enforceable to the extent of the 300 machines that have been received and accepted. c. The entire contract is in violation of the statute of frauds and cannot be enforced. d. This is a bad deal, and is therefore commercially unconscionable from the beginning and is unenforceable.
In 2007, Google bought YouTube. This is an example of which of the following?
A. Partnership B. Strategic alliance C. Joint venture D. Acquisition E. Merger