Use the following general linear demand relation:Qd = 680 - 9P + 0.006M - 4PRwhere M is income and PR is the price of a related good, R. If M = $15,000 and PR = $20, the demand function is
A. Qd = 680 - 9P.
B. P = 690 - 9Qd.
C. P = 680 - 9Qd.
D. Qd = 690 - 9P.
E. Qd = 800 - 19P.
Answer: D
You might also like to view...
Suppose the economy is experiencing frictional unemployment of 1 percent, structural unemployment of 3 percent and cyclical unemployment of 4 percent. What is the natural unemployment rate?
A) 3 percent B) 4 percent C) 5 percent D) 7 percent
Assume there are three hardware stores, each willing to sell one standard model hammer in a given time period. House Depot can offer their hammer for a minimum of $7. Lace Hardware can offer the hammer for a minimum of $10. Bob's Hardware store can offer the hammer at a minimum price of $13. Given the scenario described, if the market price of hammers increased from $8 to $11:
A. total producer surplus would increase to $17. B. total producer surplus would increase to $5. C. total producer surplus would decrease to $1. D. total producer surplus would decrease to $7.
Comparative advantage and relative opportunity costs are the same thing
Indicate whether the statement is true or false
Suppose Sam's Shoe Co. makes only one kind of shoe, which sells for $50 a pair. If they sold 500,000 pairs of shoes, then their total revenue would be:
A. $2,500,000. B. $10,000. C. $25,000,000. D. Cannot answer this question without knowing the cost per pair.