An object with an initial velocity of 3.50 m/s moves east along a straight and level path. The object then undergoes a constant acceleration of 1.80 m/s2 east for a period of 5.00 s. How far does the object move while it is accelerating?
(F) 6.30 m
(G) 17.5 m
(H) 27.2 m
(J) 40.0 m
You might also like to view...
Estimate the speed of a galaxy away from us if it is 10 billion light-years from us and if the Hubble constant is 22 km/s per million light-years. (c = 3.00 × 108 m/s, 1 ly = 9.461 × 1015 m, 1 y = 3.156 × 107 s)
A) 0.5c B) 0.1c C) 0.7c D) 0.9c E) 0.3c
At what rate is thermal energy generated in the 20-? resistor when ? = 20 V?
a.
6.5 W
b.
1.6 W
c.
15 W
d.
26 W
e.
5.7 W
Cancer is low in Denver because
A. the radiation is lower B. the radiation is higher C. there are more gamma rays even though there are fewer betas D. We don't know why.
Rolling without slipping depends on
A) kinetic friction between the rolling object and the ground. B) static friction between the rolling object and the ground. C) normal force between the rolling object and the ground. D) tension between the rolling object and the ground. E) the force of gravity between the rolling object and the earth.