A loop of wire (resistance = 2.0 m?) is positioned as shown with respect to a long wire which carries a current. If d = 1.0 cm, D = 6.0 cm, and L = 1.5 m, what current is induced in the loop at an instant when the current in the wire is increasing at a rate of 100 A/s?
A. 34 mA
B. 30 mA
C. 27 mA
D. 38 mA
E. 0.50 mA
Answer: C
You might also like to view...
Which of the following is NOT evidence of the existence of an interstellar medium?
a. extinction of light from distant stars b. very narrow calcium absorption lines in the spectra of O and B stars c. reddening of more distant stars d. dark cloud silhouetted against background stars e. molecular absorption lines in the spectra of cool stars
An electronic circuit contains a power resistor that dissipates 1.5 W. The designer wants to modify the circuitry in such a way that it will be necessary for the resistor to dissipate 2.5 W. The resistor is in the shape of a disk 1 cm in diameter and 0.6-mm-thick. Its surface is aligned with a cooling air flow at 30°C and 10 m/s velocity, i.e., the vertical axis of the disc is in cross-flow with the cooling air. The resistor lifetime becomes unacceptable if its surface temperature exceeds 90°C. Is it necessary to replace the resistor for the new circuit?
GIVEN
• A heat generating resistor disk with its surface aligned with a cooling airflow
• Heat generation rate ( Q
G) = 2.5 W
• Disk diameter (D) = 1 cm = 0.01 m
• Disk thickness (t) = 0.6 mm = 0.0006 m
• Air temperature (T?) = 30°C
• Air velocity (U?) = 10 m/s
• Maximum surface temperature (Ts) = 90°C
FIND
• Is it necessary to replace the resistor?
ASSUMPTIONS
• Steady state
• Radiation is negligible
SKETCH
A rifle is fired straight downward from a high-altitude balloon. If the bullet leaves the barrel at 100 m/s, then its speed one second later (neglecting air resistance) will be about
1) 10 m/s 2) 100 m/s 3) 105 m/s 4) 110 m/s and its distance below will be about 5) 5 m. 6) 100 m. 7) 105 m. 8) 110 m. 9) 120 m.
An object is placed 6.0 cm in front of a convex mirror with a radius of curvature of 16.0 cm. Which of the following statements describes the image?
A) The image is upright and 3.4 cm in front of the mirror. B) The image is inverted and 3.4 cm behind the mirror. C) The image is upright and 3.4 cm behind the mirror. D) The image is inverted and 3.4 cm in front of the mirror. E) none of the above