Short Inc. has 5,200 machine hours available each month. The following information on the company's three products is available: Product 1 Product 2 Product 3Contribution margin per unit$45.00  $54.00  $22.50 Machine hours per unit 3   2   1 Sales demand in units 900   1,000   3,000 Required:a. What production schedule will maximize the company's profits?b. What will be the maximum possible contribution margin?

What will be an ideal response?


a.
CM/hr for P1: $45/3 = $15; P2: $54/2 = $27; P3: $22.50/1 = $22.50; P2 first, then P3, finally P1.

P2: 1,000 units × 2 = 2,000 hrs; 5,200 ? 2,000 = 3,200 remaining; P3 3,000 × 1 = 3,000 hrs; 200 hrs remaining; P1 200/3 = 66 units; P1:66; P2: 1,000; P3: 3,000.

b.
(66 × $45) + (1,000 × $54) + (3,000 × $22.50) = $124,470. 

Business

You might also like to view...

The Employment Retirement Income Security Act established the Pension Benefit Guaranty Corporation to:

A. provide insurance for plans whose total assets were insufficient to pay promised benefits. B. allow employer discretion and state regulation regarding nonpension benefits such as health insurance. C. insist on employers to establish pension plans or to meet specific benefit levels. D. explain the benefits of underfunding among retired individuals.

Business

Which of the following is not an aspect of using social activities and ceremonies in building strong organizational culture?

a. They emphasize intrinsic and extrinsic rewards. b. They could involve family and friends in these activities. c. They encourage group membership. d. They should never use monetary rewards.

Business

How can businesses justify electronic surveillance?

Business

Initially, ratification is a question of: ______

A) intention. B) consideration. C) form. D) implication.

Business