A load consists of a series connection of a resistor with resistance R = 65 ?, an inductor with inductance L = 135 mH, and a capacity with capacitance C1 = 120 ?F as shown in Figure (a) below. Find the power factor of the load shown in Figure (a). A capacitor C2 is connected in parallel to the load to raise the power factor to 0.98 as shown in Figure (b). Find the capacitance value C2. Assume f = 60 Hz.


ZL = j?L = j50.8938 ?, ZC1 = 1/(j?C1) = -j22.1049 ?

ZLoad = R + ZL + ZC1 = 65 + j28.7889 = 71.0901?23.8889o ?

Req = 65 ?, XLoad = 28.7889 ?, Leq = XLoad/? = 76.3651 mH

pf1 = Re(ZLoad)/|ZLoad| = 65/71.0901 = 0.9143, pf2 = 0.98





Trades & Technology

You might also like to view...

What are the primary characteristics of a strong acid?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Consider the truss in Figure P9.24 without the applied load. Determine the reactions and all bar forces for the truss if member AB is fabricated 0.25 in. too short. The area of all bars is 5 in. 2 and E is 30,000 ksi.

Trades & Technology

Founded in 1980, the SRCC is a non-profit corporation that provides certification, rating, and labeling for solar thermal collectors and ____.

A. solar panels B. parts for homemade solar kits C. complete solar water heating systems D. solar parts produced by all major suppliers

Trades & Technology

A new 3 phase, 60 Hz, 200 mile transmission line is to be built using Bluebird conductor. Bluebird conductor has an outside diameter of 1.762 inches; stranding of 84/19 (Al/St) yields a GMR for the conductor of 0.0588 feet. Resistance for each conductor is 0.0505 ?/mile. Bundling is to be used, with the three conductors per phase spaced symmetrically 1 feet apart. A horizontal tower configuration is used, with a distance of 20 feet between adjacent phases (i.e., 20 feet between the left and center phases, 20 feet between the center and right phases, and hence 40 feet between the left and right phases). Assuming that the line is uniformly transposed, draw the medium length ?-equivalent circuit for the line, showing the value of all parameters. For reference ?0 = 4? x 10-7 H/m and ?0

= 8.854 x 10-12 F/m. There are 1609 meters per mile. What will be an ideal response?

Trades & Technology