In the figure below, a disk (radius R = 1.0 m, mass = 2.0 kg) is suspended from a pivot a distance d = 0.25 m above its center of mass. For a circular disk,
. The angular frequency (in rad/s) for small oscillations is approximately
?

?
A. 4.2.
B. 2.1.
C. 1.5.
D. 1.0.
E. 3.8.
Answer: B
You might also like to view...
Light with a wavelength of 310 nm is incident on a metal that has a work function of 3.80 eV
What is the maximum kinetic energy that a photoelectron ejected in this process can have? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, c = 3.00 × 108 m/s, h = 6.626 × 10-34 J ? s) A) 0.62 × 10-19 J B) 0.21 × 10-19 J C) 0.36 × 10-19 J D) 0.48 × 10-19 J E) 0.33 × 10-19 J
A 50.0-mH inductor is connected in series with a 2500-? resistor in an ac circuit. What is the phase angle at 3000 Hz?
A) 90.0° B) -20.7° C) -75.9° D) 20.7° E) 75.9°
A uniform 100-lb beam is held in a vertical position by a pin at its lower end and a cable at its upper end. A horizontal force (magnitude P) acts as shown in the figure. If P = 75 lb, what is the tension in the cable?
a.
54 lb
b.
69 lb
c.
47 lb
d.
61 lb
e.
75 lb
If two adjacent frequencies of an organ pipe closed at one end are 500 Hz and 700 Hz, what is the length of the organ pipe? (vsound = 340 m/s)
a. 0.85 m c. 1.50 m b. 1.25 m d. 1.70 m