Upon being struck by 240-nm photons, a metal ejects electrons with a maximum kinetic energy of What is the work function of this metal? (h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s, 1 eV = 1.60 × 10-19 J)

A) 3.73 eV
B) 3.13 eV
C) 4.33 eV
D) 4.92 eV


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

Calculate the de Broglie wavelength for an electron (m = 1 × 10^-30 kg) moving at 2.4 × 10^6 m/s

Physics & Space Science

How much power does a sphere with a radius of 10 cm radiate into empty space if is has an emissivity of 1.0 and is kept at a temperature of 400 K? (? = 5.67 × 10-8 W/m2 ? K4 )

A) 60 W B) 70 W C) 180 W D) 210 W E) 360 W

Physics & Space Science

What is one piece of scientific evidence for human contributions to global climate change?

A) There is no compelling evidence for human contributions to climate change; the correlations do not show what causes them. B) Humans deplete the ozone layer, allowing more ultraviolet radiation to reach the Earth. C) Humans burn forests, drive cars, and build power plants that directly heat the planet. D) Climate models show that extra carbon dioxide contributed by humans is enough to match the temperature data. E) Humans are responsible for every possible change to the planet, since humans are the only intelligent life forms.

Physics & Space Science

A __________ does not interact via the strong interaction

Fill in the blank(s) with correct word

Physics & Space Science