Using the percentage of design flow method, a system that leaks 100 CFM in a system with a design flow of 1200 CFM has a leakage rate of

A) 1200 CFM - 100 CFM = 11 % leakage rate
B) 1200 CFM / 100 CFM = 12% leakage rate
C) 100 CFM / 1250 CFM = 8% leakage rate
D) 100 CFM / (1200 CFM - 100 CFM) = 9% leakage rate


C

Trades & Technology

You might also like to view...

The detail showing exactly how a structural steel connection is made and specifying all necessary information about the connection is called a ____ detail.

A. steel-join connection B. baseplate connection C. column-beam connection D. longitudinal connection

Trades & Technology

All power windows fail to operate from the independent door switches but all power windows operate from the master switch. Technician A says that the window lockout switch may be on. Technician B says that the power window relay could be defective. Who is right?

A) Technician A only B) Technician B only C) Both technicians A and B D) Neither technician A nor B

Trades & Technology

Explain the steps involved in installing a residential solar PV system

What will be an ideal response?

Trades & Technology

In order to avoid ________ between cells, adjacent cells are not allowed to use the same frequencies

Fill in the blank(s) with correct word

Trades & Technology