Solve.The MetroCity electric company is planning to produce a new lamp. For the first year, the fixed costs for setting up production are $22,000. The variable costs for producing each lamp are $19. The revenue for each lamp is $24. Find the total revenue R(x) from the sale of x lamps.
A. R(x) = 24x
B. R(x) = 24x - 22,000
C. R(x) = 22,000 + 24x
D. R(x) = 5x
Answer: A
Mathematics