If the total cost of producing 20 ceramic vases is $240, what is the average total cost of producing a single vase?

a. $240/20 = $12
b. $240 × 20 = $4,800
c. 20/$240 = $0.08
d. $240 – 20 = $220


a. $240/20 = $12

Average total cost is the total cost divided by the quantity of output: $240 (total cost) divided by 20 (total quantity) = $12 (average cost per unit).

Economics

You might also like to view...

The rate of homeschooling is higher _____

a. when the mother is uneducated b. where regulations on homeschooling are onerous c. in affluent and homogenous areas d. in areas where school quality is low relative to homeschooling

Economics

Economic rent is a concept that can be applied

A) only to land, as that is the only resource that is in limited supply. B) only to land and natural talent. C) to any factor of production that is fixed in supply. D) to any resource or factor of production that has a supply curve with a positive (upward) slope.

Economics

A subsidy to buyers has been placed on the market in the graph shown. What is the amount of the subsidy per unit of this good?



A. $22
B. $16
C. $10
D. $6

Economics

Cost-push inflation is a result of an increase in the per unit costs of production

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Economics