A company has the choice of either selling 600 apples or processing them into applesauce. The company could sell the apples as they are for $2.00 per unit. Alternatively, each apple could be made into one unit of applesauce with incremental costs of $0.60 per unit for direct materials, $1.00 per unit for direct labor, and $0.80 per unit for overhead, and then sold for $5.00 each. What is the amount of incremental cost from processing the apples into applesauce?
A. $0.60 per unit.
B. $5.00 per unit.
C. $7.00 per unit.
D. $3.00 per unit.
E. $2.40 per unit.
Answer: E
You might also like to view...
One source of network power is the criticality of the node. Briefly define and explain this concept.
What will be an ideal response?
Which one of the following statements is not part of the incomplete revelation hypothesis (IRH)?
a. Some accounting numbers or relationships may not be fully revealed in security prices. b. Footnote disclosure is all that is needed for information to fully impact security prices. c. Some individuals’ trading habits do not respond in a rational way to new information. d. Some individuals respond to information is such a way as to impede the market from acting in a fully efficient manner.
Which job evaluation method begins by comparing benchmark jobs and then uses both point factors and ranking?
A. Job classification B. Decision banding C. Job elements D. Factor comparison E. Hay Guide
Aggressive anger explodes quickly and is often displayed as a threatening outburst
Indicate whether the statement is true or false