Liquid water, with a density of 1000 kg/m3, flows at a velocity of 8.5 m/s through a circular pipe with a diameter of 42.0 mm. Determine the volumetric flow rate and the mass flow rate of the water.
Given: p = 1000 kg/m3, V = 8.5 m/s, D = 42.0 mm = 0.042 m
What will be an ideal response?
Solution:
V = VA = V ?D2/4 = 0.0118 M3/S
m = pV = 11.8 kg/s
You might also like to view...
What category of pumps is used more often?
A. Dynamic pumps B. Centrifugal pumps C. Rotary pumps D. Positive displacement pumps
Find the volume of a prism with a base area of 210 square inches and a height of eight inches.
A. 1,320 cu in B. 13,440 cu in C. 1,680 cu in D. 1,580 cu in
A pedal pulsation condition can be isolated to the front or rear brakes by ________
A) Four hard stops B) Lifting the vehicle slightly C) Using the parking brake to stop D) Rotating the tires
When measuring voltage loss through a starter connection terminal, what is the maximum permitted voltage drop?
A. 0.1 volts B. 0.2 volts C. 0.5 volts D. 1.0 volts