A diatomic molecule has 2.6 × 10-5 eV of rotational energy in the L = 2 quantum state
What is its rotational energy in the L = 1 quantum state? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 3.4 × 10-6 eV B) 7.8 × 10-6 eV C) 5.3 × 10-6 eV D) 8.7 × 10-6 eV
D
You might also like to view...
Recent work with type I supernovae at great distances suggests the universe may in fact be accelerating its expansion, a discovery attributed to a newly found
A) repulsive charge on dark matter. B) polarization and a universal spinning magnetic field. C) dark energy. D) magnetic field associated with antimatter. E) mass determined for the neutrinos.
Interstellar gas is composed mainly of
A) some hydrogen, but mainly carbon dioxide. B) 10% hydrogen, 90% helium by numbers of atoms. C) 90% hydrogen, 9% helium by weight. D) ammonia, methane, and water vapor. E) only hydrogen.
How many molecules are there in 14 grams of nitrogen gas?
a. NA/2 b. NA c. 2 NA d. The answer is not given.
If a plane is flying at a speed so that the apex half-angle of its shockwave is 30°, what is its speed if the speed of sound is 320 m/s?
a. 960 m/s b. 640 m/s c. 320 m/s d. 160 m/s e. Choose this answer if a shock wave cannot form in this situation.