How much force is needed to accelerate a block with a mass of 1.59 lbm at a rate of 35 ft/s2?

Given: m = 1.59 lbm; a = 35 ft/s2

What will be an ideal response?


F = ma/gc = (1.59 lbm)(35 ft/s2) / (32.174 lbm-ft/lbf-s2) = 1.73 lbf

Trades & Technology

You might also like to view...

LEED is a sustainability rating system for buildings provided by USGBC. Give the spelt out version of LEED.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

What is the unit of energy in U.S. system of units? In SI system of units?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Rockwool is not a commonly used support for hydroponically growing plants

Indicate whether the statement is true or false

Trades & Technology

The process of laying eggs is activated by a hormone called:

a. estrogen c. insulin b. mucin d. oxytocin

Trades & Technology