Photography Optics: The focal length of the lens of a simple film camera is 40.0 mm. By what amount should the distance between the lens and the film be increased or decreased to change the focus from a person who is 25 m from the lens to one who is 4.0 m from the lens?

A. 0.2 mm
B. 0.3 mm
C. 0.4 mm
D. 0.5 mm
E. 0.7 mm


Answer: B

Physics & Space Science

You might also like to view...

How large is the estimated mass of a neutrino?

A) equal to the mass of an electron B) equal to the mass of a proton C) equal to the mass of a neutron D) less than the mass of an electron E) zero

Physics & Space Science

What is the intensity of sound from a band with a sound level of 120 dB? (I0 = 10-12 W/m2)

a. 1 W/m2 c. 10 W/m2 b. 1.2 W/m2 d. 12 W/m2

Physics & Space Science

In which of the following cases would the tragedy of the commons apply?

a. common use of land for grazing of sheep b. use of air in industrial processes c. use of water for power plant cooling d. Tragedy of the commons applies in all the above cases. e. Tragedy of the commons does not apply in any of the above cases.

Physics & Space Science

A particle (m = 20 mg, q = -5.0 mC) moves in a uniform electric field of 60 N/C in the positive x direction. At t = 0, the particle is moving 30 m/s in the positive x direction and is passing through the origin. Determine the maximum distance beyond x = 0 the particle travels in the positive x direction

a. 25 m b. 20 m c. 15 m d. 30 m e. 60 m

Physics & Space Science