A helium-neon laser emits red light having a wavelength of 632.8 nm and a power of 1.85 mW. How many photons are emitted each second? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 nm = 10?9 m)
a. 5.9E+15
b. 3.7E+34
c. 5.9E+24
d. 5.9E+18
e. 1.2E+17
a
You might also like to view...
Which of the arrangements of the masses would enable the child to twirl the rod most easily, as might a cheerleader?
a. With the weights as far as possible from the middle. b. With the weight as close to the middle as possible (assuming there was a convenient place to hold the rod with this arrangement). c. The location of the masses would not affect the ability to easily twirl the rod.
During a nuclear reaction, 1.7 × 10-4 J of energy is released. What is the resulting change in mass of the particles involved? (c = 3.00 × 108 m/s)
A) 5.1 × 10-4 kg B) 4.3 × 10-11 kg C) 1.5 × 10-13 kg D) 4.8 × 10-18 kg E) 1.9 × 10-21 kg
If the minimum x-ray wavelength produced is 17 × 10^?12 m, through what potential are the electrons accelerated in order to generate this radiation? (h = 6.63 × 10^?34 J?s, c = 3.00 × 10^8 m/s, and 1 eV = 1.60 × 10^?19 J)
a. 1.17E+5 V b. 2.44E+4 V c. 1.10E+4 V d. 7.31E+4 V e. 1.87E+5 V
If a piece of ribbon were tied to a stretched string carrying a transverse wave, how would the ribbon be observed to oscillate?
a. Perpendicular to the wave motion b. Parallel to the wave motion c. Neither (A) nor (B) d. Both (A) and (B)