Consider a competitive industry and a price-taking firm that produces in that industry. The market demand and supply functions are estimated to be: Demand: Qd = 10,000 ? 10,000P + 1.0MSupply: Qs = 80,000 + 10,000P ? 4,000PIwhere Q is quantity, P is the price of the product, M is income, and PI is the input price. The manager of the perfectly competitive firm uses time-series data to obtain the following forecasted values of M and PI for 2015: = $50,000 and I = $20The manager also estimates the average variable cost function to beAVC = 3.0 ?

0.0027Q + 0.0000009Q2Total fixed costs will be $2,000 in 2015. The minimum value of average variable cost is ________. 

A. $2.15
B. $0.50
C. $1.00
D. $0.75
E. $0.975


Answer: E

Economics

You might also like to view...

What role does foreign direct investment play in international transfer of technology?

What will be an ideal response?

Economics

When expectations cause people to discriminate against a certain group, it is referred to as:

A) preferential bias. B) implicit discrimination. C) statistical discrimination. D) taste-based discrimination.

Economics

When paper currency is decreed by governments as legal tender, legally it must be

A) paper currency backed by gold. B) a precious metal such as gold or silver. C) accepted as payment for debts. D) convertible into an electronic payment.

Economics

For banks, net interest income is becoming a __________ proportion of their total operating income as the banks are __________ nontraditional sources of revenue

A) rising; shifting into B) rising; pulling out of C) falling; shifting into D) falling; pulling out of

Economics