In the figure, the coefficient of kinetic friction between the surface and the larger block is 0.20, and the coefficient of kinetic friction between the surface and the smaller block is 0.30. If F = 10 N and M = 1.0 kg, what is the tension in the connecting string?
A. 8.0 N
B. 6.0 N
C. 6.7 N
D. 8.7 N
E. 3.0 N
Answer: B
You might also like to view...
Homogeneous mixtures are also called ______________
Fill in the blank(s) with correct word
What did Isaac Newton believe about the nature of light?
a. That light was a force. b. That light consisted of waves. c. That light was a stream of particles. d. That light was a fluid found in matter. e. Newton had no theories about light.
Water in a confined aquifer is
A) freely flowing. B) under pressure. C) recharge. D) discharge.
An aquarium contains a 5-cm layer of water (n = 1.333) floating on top of carbon tetrachloride (n = 1.461). If the angle of incidence into the water from the carbon tetrachloride is 20°, what is the angle of refraction into the air?
A. 20° B. 30° C. 38° D. 69° E. 26°