Solve the problem.The supply function for a certain car is given by p = 31(3q) cars, where p dollars is the price per car and q is the quantity of cars, in thousands, supplied at that price. What quantity will be supplied if the price is $67,797 per car?
A. 7 thousand cars
B. 6 thousand cars
C. 9 thousand cars
D. 8 thousand cars
Answer: A
You might also like to view...
Solve.A domed ceiling is a parabolic surface. For the best lighting on the floor, a light source is to be placed at the focus of the surface. If 3 m down from the top of the dome the ceiling is 15 m wide, find the best location for the light source.
A. 9.4 m down from the top B. 18.8 m down from the top C. 4.7 m down from the top D. 14.1 m down from the top
Find the probability.Two marbles are drawn without replacement from a box with 3 white, 2 green, 2 red, and 1 blue marble. Find the probability that both marbles are white.
A.
B.
C.
D.
Solve and check your solution.98 = -7z
A. -105 B. 105 C. -14 D. 1
For the given f(x), state the initial value C, the growth or decay factor a, and percent change R for each unit increase in x.f(x) = 3.1(0.27)x
A. C = 0.837; a = 0.27; R = -73% B. C = 0.837; a = 1.27; R = 73% C. C = 3.1; a = 1.27; R = 127% D. C = 3.1; a = 0.27; R = -73%