What is the total ampacity for a 120V branch circuit consisting of four duplex receptacles rated noncontinuous duty and six duplex receptacles rated continuous duty?

a. 15.00A
b. 16.50A
c. 17.25A
d. 18.75A


c. 17.25A
4 (noncontinuous) x 180VA = 720VA
6 (continuous) x 180VA x 125% = 1,350VA
720VA + 1,350VA = 2,070VA
2,070VA รท 120V = 17.25A

Trades & Technology

You might also like to view...

Refer to Figure 11.31. Based on this graph, a 10% reduction in which category of energy end use would yield the greatest energy savings?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

How is the upper limit of the voltage determined?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

The major concern about electromagnetic radiation (EMR) is its relationship to cancer.