A 1234. pF capacitor and a 5.6 × 106 ohm resistor are connected in series to 78. volts EMF. Approximately how long does it take the capacitor to become almost fully charged?
A) 1. s
B) 1. ps
C) 0.1 ms
D) 0.01 s
E) 1. ?s
D
You might also like to view...
What age does radiometric dating give for Moon rocks and meteorites?
a. zero b. about 6000 years c. about 4 million years d. about 4 billion years e. about 14 billion years
The speed of sound at 0°C is 331 m/s. What is the speed of sound at 32°C? (0°C = 273 K)
a. 346 m/s c. 343 m/s b. 356 m/s d. 350 m/s
Doubling only the amplitude of a vibrating mass-and-spring system produces what effect on the system's mechanical energy?
A) produces no change B) increases the energy by a factor of three C) increases the energy by a factor of four D) increases the energy by a factor of two E) increases the energy by a factor of
Two identical objects A and B fall from rest from different heights to the ground and feel no appreciable air resistance. If object B takes TWICE as long as object A to reach the ground, what is the ratio of the heights from which A and B fell?
A) hA/hB = 1/ B) hA/hB = 1/2 C) hA/hB = 1/4 D) hA/hB = 1/8