Among all monthly bills from a certain credit card company, the mean amount billed was $485 and the standard deviation was $300. In addition, for 15% of the bills, the amount billed was greater than $1000. A sample of 900 bills is drawn.

a. What is the probability that the average amount billed on the sample bills is greater than $500?
b. What is the probability that more than 150 of the sampled bills are for amounts greater than $1000?


(a) Let be the amounts on the 625 bills.

Then is approximately normally distributed with mean .

The z-score of 500 is (500 ? 485)/10 = 1.50.

The area to the right of z= 1.50 is 1 ? 0.9332 = 0.0668.

.

(b) Let Y be the number of bills whose amount is greater than $1000.

Then Y?Bin(900, 0.15), so Y is approximately normal with mean 900(0.15) = 135 and standard deviation



To ?nd (Y>150), use the continuity correction and ?nd the z-score of 150.5.

The z-score of 150.5 is (150.5 ? 135)/10.712 = 1.45.

The area to the right of z=1.45 is 1 ? 0.9265 = 0.0735.

P(Y>150)=0.0735.

Trades & Technology

You might also like to view...

What are the three most commonly used rolled structural steel shapes?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

List the six major shortcomings of coordinate tolerancing.

What will be an ideal response?

Trades & Technology

Who is the final authority for determining the required vertical clearances for service conductors?

a. Underwriters Laboratories b. National Electrical CodeĀ® c. National Electrical Manufacturers Association d. Utility Company

Trades & Technology

If there are no views in which a surface appears perpendicular, that surface is referred to as ____________________.

Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).

Trades & Technology