1.5 kg of air is initially at 25°C. The enthalpy of the air is increased by 850 kJ. Considering the variability of the specific heats, determine the final temperature of the air.
Given: m = 1.5 kg; T1 = 25°C; ?H = 850 kJ
What will be an ideal response?
From the air tables or on-line properties, h1 = 298.18 kJ/kg
Then, ?H = m (h2 – h1)
Solving for h2 = 298.18 kJ/kg + (850 kJ)/(1.5 kg) = 864.85 kJ/kg
Interpolating on air tables or on-line properties, yields T2 = 839 K = 566°C for the value of h2.
You might also like to view...
An example of an input device is a ____.
a. light b. solenoid c. motor d. pyrometer
The sustainability rating of a building based on the International Green Construction Code may be
A) Certified or Silver. B) Gold or Platinum. C) Silver or Gold. D) Certified, Silver, Gold, or Platinum. E) none of the above.
Helena has 12,000 layers. The layers have a production life of 18 months with 82 percent production (82 percent of the days they will lay).
a. How many eggs are expected per hen in her production life? b. How many dozen eggs are expected per month? c. How many dozen eggs are expected in the production life of the 12,000 layers? Express your answer using scientific notation with the correct number of significant digits.
The radial clearance of a needle bearing is not adjustable
Indicate whether the statement is true or false