In a double-slit experiment, the distance between the slits is 0.2 mm, and the distance to the screen is 150 cm. What wavelength (in nm) is needed to have the intensity at a point 1 mm from the central maximum on the screen be 80% of the maximum intensity?
A. 900
B. 700
C. 500
D. 300
E. 600
Answer: A
You might also like to view...
When you remove electrons from a metal cup, the cup becomes
A) negatively charged. B) positively charged. C) ionized.
The ________ hemisphere of Mars appears older and more heavily cratered
Fill in the blank(s) with correct word
A 2.00-m rod of negligible mass connects two very small objects at its ends. The mass of one object is 1.00 kg and the mass of the other is unknown
The center of mass of this system is on the rod a distance 1.60 m from the 1.00-kg mass object. What is the mass of the other object? A) 0.800 kg B) 4.11 kg C) 3.22 kg D) 0.250 kg E) 4.00 kg
Charges q, q, and –q are placed on the x axis at x = 0, x = 2 m, and x = 4 m, respectively. At which of the following points does the electric field have the greatest magnitude?
a. x = 3 m b. x = 1 m c. x = 5 m d. The electric field has the same magnitude at all three positions.