Find the electrical potential at 0.055 m from a point charge of 6.0 mC. (ke = 8.99 × 10^9 N×m2/C2)
a. 1.5 × 10^5 V
c. 9.8 × 10^5 V
b. 1.2 × 10^7 V
d. 3.6 × 10^5 V
C
You might also like to view...
If a spherical galaxy of diameter 100,000 ly contained enough mass to be a black hole, what would be its mass?
A) 200 x 109 kg B) 400 x 109 kg C) 6.9 x 1023 kg D) 3.2 x 1047 kg E) 6.4 x 1047 kg
Consider the elliptical orbit of a comet around the Sun. Where in its orbit does it have the largest amount of total orbital energy?
A) when it is farthest from the Sun B) when it is closest to the Sun C) It always has the same total orbital energy.
What is the order of star colors with increasing temperature?
a. red, yellow, blue b. blue, red, yellow c. red, blue, yellow d. yellow, red, blue e. blue, yellow, red
What is the escape speed from a planet of mass M and radius R if M = 3.2 × 10^23 kg and R = 2.4 × 10^6 m?
a. 5.5 km/s b. 4.2 km/s c. 5.2 km/s d. 4.8 km/s e. 3.7 km/s