An electron is confined in a harmonic oscillator potential well. What is the longest wavelength of light that the electron can absorb if the net force on the electron behaves as though it has a spring constant of 74 N/m?
(mel = 9.11 × 10-31 kg, c = 3.00 × 108 m/s,
1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 1.055 × 10-34 J ? s, h = 6.626 × 10-34 J ? s)
A) 210 nm
B) 200 nm
C) 220 nm
D) 230 nm
Answer: A
You might also like to view...
Discuss a theory that explains how the corona is heated
What will be an ideal response?
The rigid object shown is rotated about an axis perpendicular to the paper and through point P. The total kinetic energy of the object as it rotates is equal to 1.4 J. If M = 1.3 kg and L = 0.50 m, what is the angular velocity of the object? Neglect the mass of the connecting rods and treat the masses as particles
a.
1.3 rad/s
b.
1.5 rad/s
c.
1.7 rad/s
d.
1.2 rad/s
e.
2.1 rad/s
Suppose that an object is moving with a constant velocity. Which statement concerning its acceleration must be correct?
A) The acceleration is a constant non-zero value. B) The acceleration is constantly increasing. C) The acceleration is constantly decreasing. D) The acceleration is equal to zero.
In the figure, an airport luggage-carrying train with a tractor T is pulling three luggage carts,
and
with an acceleration of 1.0
If T = 300 kg,
= 200 kg,
= 100 kg, and
= 100 kg, then the force in the connection between cart
src="https://sciemce.com/media/4/dbb7a8fd287d574913.png" class="w-image" />and cart is
A. 700 N.
B. 400 N.
C. 200 N.
D. 100 N.
E. 0 N.