Find the hours, rate, or earnings as specified.
Find the number of regular hours, overtime hours (over 40), and overtime rate (time and a half).
A. 29, 15, $37.38
B. 40, 4, $28.04
C. 40, 4, $37.38
D. 44, 0, $28.04
Answer: B
You might also like to view...
Solve the problem.Peter's Pizza Pipers sells personal 6-inch pizzas. Below is a partial sample of their menu. Deluxe..... $8.99 Sausage.... $5.99 Mushroom... $5.50 Cheese..... $4.99Taking into account that $1.00 is charged on each additional topping, is it a better deal to buy the deluxe pizza or to buy a cheese pizza with 2 additional toppings? What is the price per square inch of the better deal? (Use 3.14 for ?. The size of a pizza is its diameter.)
A. Deluxe pizza; $0.32 B. Cheese pizza; $0.25 C. Cheese pizza; $0.21 D. Deluxe pizza; $0.08
Graph the function.y = 2 sec
A.
B.
C.
D.
Graph the piecewise linear function.f(x) =
A.
B.
C.
D.
Find an equation for the ellipse described.Focus at (0, -2); vertices at (0, -6) and (0, 6)
A. +
= 1
B. +
= 1
C. +
= 1
D. +
= 1