In a given year, a country's GDP = $9841, net factor payments from abroad = $889, taxes = $869, transfers received from the government = $296, interest payments on the government's debt = $103, consumption = $8148, and government purchases = $185. The country had private saving equal to

A. $2112.
B. $2397.
C. $285.
D. $3850.


Answer: A

Economics

You might also like to view...

In the multiple-polluter case, each firm faced with an emission charge imposed as a marginal tax (MT) abates as long as

a. its MACMT d. its TAC are lower than its total tax burden

Economics

For a country in autarky, the opportunity cost of the good on the horizontal axis is the same as

A) the relative price of the good on the vertical axis. B) the relative price of the good on the horizontal axis. C) the opportunity cost of the good on the vertical axis. D) Both A and C. E) None of the above.

Economics

If an individual moves money from a money market deposit account to currency

A) M1 increases and M2 stays the same. B) M1 stays the same and M2 increases. C) M1 stays the same and M2 stays the same. D) M1 increases and M2 decreases.

Economics

Suppose three roommates cannot agree on the size of a pizza to order. Domino argues for a medium pizza, Godfather contends a large pizza will be needed, and Little Caesar wants a super-large pizza. Assuming no paradox of voting, majority voting will

result in a decision to order: A. a medium pizza. B. a large pizza. C. a super-large pizza. D. two medium pizzas.

Economics