Suppose a monopoly producer is also a monopsonist in the labor market. Demand for the output is p = 100 - Q. The production function is Q = L, and the labor supply curve is w = 10 + L. How much labor does the firm hire? What wage is paid?
What will be an ideal response?
The firm's marginal revenue product of labor is MRP = 100 - 2L. Marginal expenditure is 10 + 2L. Setting them equal yields 10 + 2L = 100 - 2L or L = 90/4 = 22.5 units of labor, for which the firm will pay a wage of (10 + L) = 32.5.
You might also like to view...
Which of the following definitions of the money supply includes only the most liquid forms of money?
a. M1 b. M2 c. savings deposits. d. money market mutual deposits.
Increasing the level of education in the United States will:
A) shift the production possibilities curve to the left. B) improve the level of technology. C) lead to increased natural resource use. D) lead to workers possessing greater human capital.
Suppose the Fed purchases $100 million of U.S. securities from security dealers. If the reserve requirement is 20 percent, the currency holdings of the public are unchanged, and banks have zero excess reserves both before and after the transaction, the total impact on the money supply will be a:
A. $100 million decrease in the money supply. B. $100 million increase in the money supply. C. $200 million increase in the money supply. D. $500 million increase in the money supply.
Positive economics questions "What ought to be?" Normative economics predicts the consequences of alternative actions, answering the questions "What is?" or "What will be?"
Answer the following statement true (T) or false (F)