If the level of consumption is? $120 billion and disposable income is? $150 billion, then the

A. APC? = 0.8 and saving is positive.
B. APC? = 0.8 and saving is negative.
C. APC? = 0.75 and saving is positive.
D. APC? = 0.75 and saving is negative.


Answer: A. APC? = 0.8 and saving is positive.

Economics

You might also like to view...

Gross private domestic investment is all purchases of newly produced business capital goods and buildings

A) minus the change in business inventories. B) plus the change in business inventories plus residential construction. C) plus fixed investment minus inventory investment. D) plus purchases of capital goods produced in previous years to replace any depreciated capital goods.

Economics

How often should a firm address 'social responsibility'?

A) never. B) all the time. C) once a year. D) over the long-run.

Economics

What does new technology generally do to production?

(A) It lowers cost and decreases supply. (B) It lowers cost and increases supply. (C) It has very little effect on production. (D) It increases cost and decreases supply.

Economics

Recall the Application about the manufacture of fake killer whales used to scare sea lions off the Washington coast to answer the following question(s).Recall the Application. If a fake killer whale to be used to scare sea lions away from steelhead and other threatened and commercially valuable species cost $11,000 for the mold and $5,000 for materials for each fake killer whale made, then the variable cost of producing a fake killer whale is:

A. $5,000. B. $16,000. C. $11,000. D. $21,000.

Economics