If bulk candy costs $4.00 a pound and 1 pound fills a box 5 inches by 3 inches by 2 inches, how much wil
Additional information
The volume of a rectangular box is the product of its three dimensions.
Preliminary calculations
v1 (in3) = 5 (in.) * 3 (in.) * 2 (in.) = 30 (in3)
v2 (in3) = 3 (in.) * 4 (in.) * 5 (in.) = 60 (in3)
Let x equal what you are trying to find x = ($ / box2)
Reciprocal factors
4.00 ($ / lb)
1 (lb / box,) 30 (in3 / boxi) 60 (in3 / box2) 1 /4 (lb / $)
1 (boxi / lb) '
1 / 30 (boxi / in3)
1 / 60 (box2 / in3) From volume v1 above
From-volume v2 above
Build an equation
x ($ / box2) = 4.00 ($ / 413) 1 / * 60 OW / box2) * 1 / 30 (be-xi / in )
Multiply factors
x ($ / box2) = 8.00 ($ / box2) Cost of candy in box2 is $8.00.
Solution by simple reasoning (in this case easier than unit analysis) Cost of box, is $4.00
Box2 will hold twice the candy as box] (60 is twice 30) Cost of box2 is twice $4.00 or $8.00.
You might also like to view...
The word processing software included with Office 2016 is called Pages
Indicate whether the statement is true or false
You view and change the position properties in the Position and Size section of the Properties panel.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Shell variables store data of type
A. string or integer B. string
Another form of the If…Then…Else statement is called If/ElseIf/Else.
Answer the following statement true (T) or false (F)