Heye Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost system. Variable manufacturing overhead is applied to products on the basis of direct labor-hours.?InputsStandard Quantity or Hours per Unitof OutputStandard Price or Rate?Direct materials  6.7 grams  $7.80 per gram?Direct labor0.20 hours$19.00 per hour?Variable manufacturing overhead0.20 hours  $8.30 per hourThe company has reported the following actual results for the product for August:?Actual output6,300 units?Raw materials purchased48,100 grams?Actual price of raw materials$7.00 per gram ?Raw materials used in production42,200 grams?Actual direct labor-hours1,350 hours?Actual direct labor rate$20.10 per hour?Actual variable overhead rate$9.00 per

hourRequired:a. Compute the materials price variance for August.b. Compute the materials quantity variance for August.c. Compute the labor rate variance for August.d. Compute the labor efficiency variance for August.e. Compute the variable overhead rate variance for August.f. Compute the variable overhead efficiency variance for August.

What will be an ideal response?


a. Materials price variance = (AQ × AP) - (AQ × SP)
= AQ × (AP - SP)
= 48,100 grams × ($7.00 per gram - $7.80 per gram)
= 48,100 grams × (-$0.80 per gram)
= $38,480 F

b. SQ = 6,300 units × 6.7 grams per unit = 42,210 grams
Materials quantity variance = (AQ × SP) - (SQ × SP)
= (AQ - SQ) × SP
= (42,200 grams - 42,210 grams) × $7.80 per gram
= -10 grams × $7.80 per gram
= $78 F

c. Labor rate variance = (AH × AR) - (AH × SR)
= AH × (AR - SR)
= 1,350 hours × ($20.10 per hour - $19.00 per hour)
= 1,350 hours × ($1.10 per hour)
= $1,485 U

d. SH = 6,300 units × 0.20 hours per unit = 1,260 hours
Labor efficiency variance = (AH × SR) - (SH × SR)
= (AH - SH) × SR
= (1,350 hours - 1,260 hours) × $19.00 per hour
= (90 hours) × $19.00 per hour
= $1,710 U

e. Variable overhead rate variance = (AH × AR) - (AH × SR)
= AH × (AR - SR)
= 1,350 hours × ($9.00 per hour - $8.30 per hour)
= 1,350 hours × ($0.70 per hour)
= $945 U

f. SH = 6,300 units × 0.20 hours per unit = 1,260 hours
Variable overhead efficiency variance = (AH × SR) - (SH × SR)
= (AH - SH) × SR
= (1,350 hours - 1,260 hours) × $8.30 per hour
= (90 hours) × $8.30 per hour
= $747 U

Business

You might also like to view...

If a management accountant confides to a relative that his or her company has a confidential plan to merge with another company in the near future, the accountant has

a. not violated ethical standards. b. violated ethical standards only if the relative owns stock in the company. c. violated ethical standards because the accountant and relative could stand to gain personally from that information. d. not violated ethical standards because the information was relayed to a family member.

Business

Adam decided to play a practical joke on Linda, a co-worker. As Linda was leaving the office one night, Adam, wearing a mask, stepped out from behind some bushes. He pointed a handgun made out of licorice at her and demanded her purse. He then pushed the candy gun to her head and told her if she told anybody he'd kill her. Linda was very scared during the whole incident. She did not think it was

funny when Adam pulled the mask off and took a bite out of the gun as he gave her the purse back. Which statement is correct? a. Adam committed an assault but not a battery. b. Adam committed a battery but not an assault. c. Adam committed an assault and a battery. d. Adam committed neither an assault nor a battery since he used a candy gun and was only playing a joke on Linda.

Business

The most important yet least visible element of organizational culture is

A. norms. B. laws. C. artifacts. D. values.

Business

A taxpayer who paid AMT in prior years, but is not subject to the AMT in the current year, may be entitled to an AMT credit against his regular tax liability in the current year.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Business