The charge cycle shown in Figure P2.4 is an example of a three-rate charge. The current is held constant at 30 mA for 6 h. Then it is switched to 20 mA for the next 3 h. Find: a. The total charge transferred to the battery. b. The energy transferred to the battery.

Hint: Recall that energy w is the integral of power, or P = dw/dt.


Known quantities:

See Figure P2.4

Find:

The total charge transferred to the battery.

The energy transferred to the battery.

Analysis:

Current is equal to Coulombs/Second, therefore given the current and a duration of that current, the transferred charge can be calculated by the following equation:

A?t=C

The two durations should be calculated independently and then added together.

0.030A?21600s=648C

0.020A?10800s=216C

648C+216C=864C

P=V•I, therefore, an equation for power can be found by multiplying the two graphs together.

First separate the voltage graph into three equations:

0 h ? 3 h :V=9.26•10^(-6) t+0.5

3 h ? 6 h :V=5.55?10^(-5) t

6 h ? 9 h :V=1.11?10^(-4) t-1.9

Next, multiply the first two equations by 0.03A and the third by 0.02A.

0 h ? 3 h :P=2.77?10^(-7) t+0.015

3 h ? 6 h :P=1.66?10^(-6) t

6 h ? 9 h :P=2.22?10^(-6) t-0.038

Finally, since Energy is equal to the integral of power, take the integral of each of the equations for their specified times and add them together.





Trades & Technology

You might also like to view...

High carbon steel has a carbon content of ____.

A. .30% and less B. .30% to .50% C. .50% to .90% D. .80% to 1.50%

Trades & Technology

Si a usted se le pide obtener una sección de aislante de fibra de vidrio para tuberías de 2 x 1 pulgada (5,08 x 2,54 cm) IPS, usted compraría _____.

a. 2 pies (0,61 m) de aislamiento de 2 pulgadas (5,08 cm) de espesor para un tubo de 1 pulgada (2,54 cm) b. 3 pies (0,91 m) de aislamiento de 2 pulgadas (5,08 cm) de espesor para un tubo de 1 pulgada (2,54 cm) c. 2 pies (0,61 m) de aislamiento de 1 pulgada (2,54 cm) de espesor para un tubo de 2 pulgadas (5,08 cm) d. 3 pies (0,91 m) de aislamiento de 1 pulgada ( 2,54 cm) de espesor para un tubo de 2 pulgadas (5,08 cm)

Trades & Technology

How much of a change in specific gravity readings does temperature compensation involve for every 10 degrees?

A. 0.004 B. 0.040 C. 0.400 D. 4.000

Trades & Technology

What is step 2 of sketching an irregular shape, as shown in the accompanying figure?

A. Draw the arcs. B. Lay out the basic rectangles. C. Draw the center line. D. Draw the squares.

Trades & Technology