A consulting company estimated market demand and supply in a perfectly competitive industry and obtained the following results:Qd = 25,000 ? 5,000P + 25MQs = 240,000 + 5,000P ? 2,000PIwhere P is price, M is income, and PI is the price of a key input. The forecasts for the next year are  = $15,000 and  I = $20. Average variable cost is estimated to beAVC = 14 ? 0.008Q + 0.000002Q2Total fixed cost will be $6,000 next year. What is the firm's minimum average variable cost?

A. $ 6
B. $20
C. $ 2
D. $ 8


Answer: A

Economics

You might also like to view...

An easy way to determine if a currency is undervalued at a point in time is to use the model of purchasing power parity

Indicate whether the statement is true or false

Economics

If the dollar appreciates against the Mexican peso

A) U.S. exports to Mexico become less expensive. B) The value of Mexican imports to the United States does not change. C) Mexican imports to the U.S. become more expensive. D) U.S. exports to Mexico become more expensive.

Economics

Over the past year, output grew 6%, capital grew 2%, and labor grew 4%. If the elasticities of output with respect to capital and labor are 0.3 and 0.7, respectively, how much did productivity grow?

A) 2.0% B) 2.6% C) 3.0% D) 3.3%

Economics

A person that is risk averse

A) exhibits decreasing marginal utility of wealth. B) exhibits increasing marginal utility of wealth. C) always engages in fair bets. D) loves lotteries.

Economics