When uranium emits an alpha particle, the result is

A) thorium.
B) protactinium.
C) neptunium.
D) none of the above


Answer: A

Physics & Space Science

You might also like to view...

What is the critical angle for diamond (n = 2.42)?

A. 2.42
B. 67.5
C. 65.6
D. 24.4
E. 37.1

Physics & Space Science

A light beam from a 2.1-mW He-Ne laser has a wavelength of 633 nm. How many photons does the laser emit in one second? (h = 6.626 × 10-34 J ? s, c = 3.00 × 108 m/s)

A) 6.7 × 1015 B) 8.8 × 1015 C) 1.1 × 1016 D) 1.3 × 1016

Physics & Space Science

An electron is accelerated through 100 kV. By what factor has its mass increased with respect to its rest mass?

A) 1.20 B) 1.55 C) 4.25 D) 6.50 E) 8.00

Physics & Space Science

Wiley Coyote has missed the elusive roadrunner once again. This time, he leaves the edge of the cliff at 50.0 m/s horizontal velocity. If the canyon is 100 m deep, how far from the edge of the cliff does the coyote land?

Physics & Space Science