A wind blows over the face of a person on a cold winter day. The temperature of the air is -5.0°C, while the person’s skin temperature is 35.0°C. If the convective heat transfer coefficient is 10.0 W/m2-K, and the exposed surface area of the face is 0.008 m2, determine the rate of heat loss from the skin via convection.

Given: Tf = -5.0oC; Ts = 35.0oC; h = 10.0 W/m2-K; A= 0.008 m2

What will be an ideal response?


Qconv = hA(Tf -Ts) = (10.0 W/m2-K)(0.008 m2)(-5°C - 35.0°C) = -3.2 W
The heat transfer is from the person to the air.

Trades & Technology

You might also like to view...

On what does Type III EPA certification allow a service technician to work?

What will be an ideal response?

Trades & Technology

By 2000, ____ took her innovative ideas about cooking, interior design, gardening and other arts

worldwide.

a. Martha Stewart c. Julia Child b. Oprah Winfrey d. Ray Eames

Trades & Technology

Identify the total daily electrical demand for residential, commercial, and industrial uses of electricity

What will be an ideal response?

Trades & Technology

When painting a room, it is best to paint the ________ first

A) Ceiling B) Baseboard C) Doorways D) Walls

Trades & Technology