A liquid has constant ?V = 3.000 × 10-4 K-1, constant ?T = 2.000 × 10-5 MPa-1 and constant CP = 90 J/mol•K. A rigid, sealed, 0.1 m3 container contains 750 moles of this liquid at T = 300 K and P = 0.1 MPa. What is the final pressure that results if this liquid is heated to 350 K?
A. 7.6 MPa
B. 333.3 MPa
C. 750.0 MPa
D. 750.1 MPa
E. Insufficient information to solve
A. Incorrect. You made a calculation mistake. Check the numbers in your equation.
B. Incorrect. You made an algebra mistake in isolating P.
C. Incorrect. This is the pressure difference, not the final pressure.
D. Correct. The 50 K increase in temperature causes a massive pressure rise in this closed container.
E. Incorrect. There is enough information provided. Some of it is actually not required to solve the problem. Try writing some total derivatives.
You might also like to view...
Braze welding uses capillary action to pull filler metal into a tightly fitted joint.
Answer the following statement true (T) or false (F)
In order to discuss the layout and construction of stairs, you need to know the names of the parts of a set of stairs.
Answer the following statement true (T) or false (F)
Host-based intrusion detection systems (HIDS) are
a. active only. b. passive only. c. passive and active. d. neither passive nor active.
22-1/2 degrees represents a bend of ____________
Fill in the blank(s) with the appropriate word(s).