Which of the following microscopes is not capable of resolving individual atoms?
(a) An SEM operating at 30 kV
(b) A TEM operating at 200 kV
(c) An STM
(d) An AFM
(a) An SEM operating at 30 kV
You might also like to view...
Emission nebulae like M42 occur only near stars that emit large amounts of
A) infrared heat. B) X-rays and gamma rays. C) microwaves. D) ultraviolet radiation. E) visible light.
First Law of Thermodynamics: A cylinder contains 10 moles of an ideal gas at a temperature of 300 K. The gas is compressed at constant pressure until the final volume equals 0.77 times the initial volume. The molar heat capacity at constant volume of the gas is 24.0 J/mol ? K and R = 8.31 J/mol ? K . How much heat is absorbed by the gas during this process? (R = 8.31 J/mol ? K)
A. -22 kJ B. -17 kJ C. 22 kJ D. 17 kJ E. -5.7 kJ
A nonrelativistic proton is confined to a length of 2.0 pm on the x-axis
What is the kinetic energy of the proton if its speed is equal to the minimum uncertainty possible in its speed? (1 eV = 1.60 × 10-19 J, h = 6.626 × 10-34 J ? s, mproton = 1.67 × 10-27 kg) A) 5.1 eV B) 51 eV C) 510 eV D) 5100 eV E) 51,000 eV
An odor, such as the odor of bread, is due to
A) individual atoms that detach from the source and diffuse individually through the air. B) an electromagnetic wave emitted by the source [the bread]. C) cosmic vibrations emanating from the Great Pumpkin. D) a pressure wave, similar to a sound wave, emitted by the violets. E) molecules that detach from the source and diffuse through the air.