For an imaginary closed economy, T = $5,000; S = $11,000; C = $48,000; and the government is running a budget surplus of $1,000 . Then

a. private saving = $10,000 and GDP = $55,000.
b. private saving = $10,000 and GDP = $63,000.
c. private saving = $12,000 and GDP = $67,000.
d. private saving = $12,000 and GDP = $69,000.


Ans: b. private saving = $10,000 and GDP = $63,000.

Economics

You might also like to view...

Frictional unemployment may be economically beneficial if:

A. losses in economic output are small. B. its psychological costs are borne only by the unemployed worker. C. the social costs are limited to smaller tax revenues collected. D. it leads to a better match between worker and job.

Economics

The universal-service requirement complicates postal service pricing

Indicate whether the statement is true or false

Economics

According to economists, human activity is unresponsive to changes in costs

a. True b. False Indicate whether the statement is true or false

Economics

If a market situation is an example of a prisoners’ dilemma, society can benefit by preventing the firms in the market from cooperating with each other.

Answer the following statement true (T) or false (F)

Economics